Eurepejskie Centrum Solidarności

zwiń top V

ECS / ZBIORY

Notacje filmowe

 

Europejskie Centrum Solidarności od 2008 roku prowadzi projekt notacji filmowych – wywiadów z osobami uczestniczącymi w działaniach opozycji demokratycznej i tworzącymi kulturę niezależną a w szczególności działającymi w ruchu społecznym i związku zawodowym „Solidarność.
Archiwum notacji filmowych stale rośnie i dziś zawiera już setki godzin nagrań (najdłuższa notacja liczy siedem godzin) składających się na ponad 500 notacji, a wybrane krótkie fragmenty 400 notacji dostępne są już na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.
Notacje zrealizowane zostały już m.in. z działaczami z Gdańska, Krakowa, Warszawy, Bydgoszczy, Wrocławia, Łodzi, Lublina, rejonu Śląska, Podlasia i Mazowsza, jak również z przedstawicielami emigracji i rozsianymi po całym świecie ludźmi czynnie wspierającymi Solidarność. Na XXX rocznicę Sierpnia 1980 zrealizowane zostały projekty: „Sygnatariusze Porozumień Sierpniowych” oraz „Eksperci i Doradcy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i strony rządowej.” Każdy wywiad opowiada o jednym życiu i o unikalnym doświadczeniu osoby, która stała się świadkiem i uczestnikiem niezwykłego zjawiska, jakim była Solidarność.Bohaterowie notacji opowiadają o czynach heroicznych i niezwykłych, o ukrywaniu się, upartej walce, przemycie, podziemnych drukarniach, domowych spektaklach teatralnych, ale też o codziennym życiu, o służeniu pomocą innym, o opiece nad potrzebującymi, o ludzkiej Solidarności. Różne były ich drogi życiowe i motywacje, ale relacje, opisując ludzi, miejsca i wydarzenia składają się na bogaty i precyzyjny obraz wyjątkowego czasu, gdy tak wielu ludzi odnalazło swoje powołanie w służbie idei Solidarności. Z indywidualnych świadectw zawartych w notacjach wyłania się obraz wielomilionowego ruchu, który zmienił Polskę i wpłynął  na przemianę, która ogarnęła Europę i cały współczesny świat.
Zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie mogą Państwo dowiedzieć się więcej o projekcie notacji.
W sprawach związanych z tym projektem prosimy o kontakt z Kierownikiem Działu Notacji i Realizacji Filmowych .
 
Anna Maria Mydlarska
 

Notacje:

© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2012 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl